Projektas „Kvadratiniai kodai Žemėje“

Kartu su Pasauline Žemės diena pradedamas švęsti ir Žemės mėnuo, kuris baigiasi balandžio 22 dieną – motinos Žemės dieną. Tai vienas iš svarbiausių ir gražiausių aplinkosaugos laikotarpiu, kuris minimas ir ikimokyklinėse įstaigose, tačiau dažniausiai šiam laikotarpiui paminėti taikomos tradicinės priemonės ir metodai, visiškai neįtraukiant kompiuterinio raštingumo ir informatinio mąstymo.

Šiaulių lopšelio – darželio „Ežerėlis“ auklėtoja Rūta Gedvilienė sukūrė projektą „Kvadratiniai kodai Žemėje“. Projekto buvo vykdomas visą balandžio mėnesį. Jo tikslas – ugdyti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikų informatinio mąstymo ir skaitmeninio raštingumo gebėjimus integruojant į aplinkos pažinimą.

Šiaulių lopšelyje – darželyje „Ežerėlis“ šį projektą vykdė priešmokyklinės „Pelėdžiukų“ grupės vaikai su auklėtojomis Audrone Buškuviene ir Simona Vileikiene. Taip pat, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo auklėtoja Rūta, sukūrusi šį projektą patalpino eTwinning platformoje ir prie jo prisijungė kitos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos iš Lietuvos, bei Turkijos, Kroatijos. Tad projektas tapo tarptautiniu.

Šio projekto metu buvo kūrybiškai įpintas skaitmeninių technologijų naudojimas į vaikų ekologinės sampratos ugdymą, skatinama sąmoningai mylėti gamtą, rūpintis aplinka ir spręsti ekologines problemas, lavinami ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikų skaitmeninio raštingumo gebėjimai.

Svarbi užduotis buvo – supažindinti ugdytinius su QR kodais. Kai kurie vaikai jau yra girdėję, matę, bei patys jau išbandę šiuos QR kodus skenuoti, žinojo, kad reikia perskaityti žodžius, kurie yra užkoduoti. Daugeliui vaikų tai suteikė šiokios tokios paslapties, bei intrigos ir jie su dideliu susidomėjimu, bei noru, įsitraukė į pasiūlytas veiklas.

Pirmąją savaitę rūšiavome atliekas, pasitelkiant QR kodus. Auklėtoja Rūta į grupę atėjo pasipuošusi Žemės karūna ir atsinešė jau atspausdintus QR kodus. Ji pasiūlė sužinoti, kokie žodžiai yra užkoduoti, o paskui perkaitę žodžius apie ten esamas antrines atliekas, jas tinkamai surūšiuoti į joms skirtus konteinerius. Iš pradžių vaikai užtruko šiek tiek laiko, kol suvokė, kaip tiksliai reikia skenuoti QR kodus, bet, kai viską suprato ir suvokė, kilo daug gerų emocijų ir džiaugsmo. Jie pamatė, kad gali perskaityti užkoduotus žodžius patys. Džiaugiamės, kad pavyko į šią veiklą įtraukti ir grupės ugdytinių tėvelius. Jokūbo B. mama atnešė į grupę plakatą su antrinių atliekų konteineriais, bei lipdukų su antrinių atliekų paveikslėliais. Vaikai susikaupę turėjo apgalvoti, kur tinkamai įklijuoti lipduką.

Antroji savaitė buvo skirta viktorinai „Kvadratiniai kodai Žemėje“. Vaikams visada įdomu ir smagu varžytis tarpusavyje, atsakinėti į klausimus ir praleisti gerai laiką, todėl visi stengėsi apgalvoti ir teisingai atsakyti į klausimus. Viktoriną vedė auklėtojos Simona Vileikienė ir Rūta Gedvilienė.

Trečiąją savaitę nutarėme pasakyti savo palinkėjimus Žemei ir juos užšifruoti QR kodais, t. y. išbandyti dar vieną įdomią veiklą. Kartu su auklėtoja Audrone Buškuviene vaikai sugalvojo daug gražių palinkėjimų savo Žemei, kurioje jie gyvena , t. y. „kad Žemė būtų švari, tvarkinga, stipri, kad joje nemirtų gyvūnai ir augalai, kad visada augtų gėlytės, žolė ir šviestų saulė“. Bandėme nors trumpam visi įsivaizduoti, kas gi atsitiktų, jeigu Žemėje niekas nerūšiuotų šiukšlių. Daugeliui vaikų pasidarė labai liūdna apie tai pagalvojus. Visus savo palinkėjimus surašėme ant didelio popieriaus lapo, juos suklijavome pagamintais QR kodais ir, žinoma, nuspalvinome pačiomis gražiausiomis spalvomis.

Įdomi ir labai linksma veikla „Pažįstu ir saugau medelius“, vyko ketvirtąją projekto savaitę. „Pelėdžiukų“ grupės vaikai savo darželio teritorijoje ieškojo įvairių medžių. Anksti pavasarį dar labai sunku atspėti, kur koks medis auga. Todėl į pagalbą pasitelkėme QR kodus. Skenuoti šiuos kodus daug įdomiau, tuo labiau, kad taip galima patiems perskaityti ir sužinoti įvairių medžių pavadinimus. Vaikams tai suteikė daug gerų emocijų, be to jie linksmai praleido laiką lauke.

Galvojame, kad projektas „Kvadratiniai kodai Žemėje“ pavyko. Vaikai įgijo daugiau problemų sprendimo, kūrybiškumo ir išradingumo įgūdžių, lavino kompiuterinio raštingumo ir informatinio mąstymo gebėjimus. Ugdytiniai daugiau tarpusavyje bendravo, bei bendradarbiavo, kartu tarėsi ir patyrė pažinimo džiaugsmą. Manome, kad ateityje vaikai labiau rūpinsis juos supančia aplinka ir mylės gamtą, supras, kad skaitmeninės technologijos skirtos ne tik linksmiems žaidimams, bet ir įvairioms pažintinėms veikloms atlikti.

Taip pat šio projekto įgyvendinimas parodė, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigose taip pat labai reikalingos skaitmeninės bei kompiuterinės technologijos. Problema, kad įstaigose yra nedaug plančetinių kompiuterių. Su jais galima atlikti ne tik QR kodų kūrimo ar skenavimo veiklas, bet taip pat ir piešimo, programavimo, filmukų kūrimo veiklas. Kai kurioms veikloms reikėtų turėti kiekvienam vaikui po plančetinį kopiuterį, įstaigos tiek neturi. Tenka prašyti tėvelių, kad atsineštų iš namų.

Šiaulių lopšelis-darželis „Ežerėlis“
Įstaigos kodas  290526190
A. s. LT687180000001130954
AB Šiaulių bankas, kodas 71800

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre
Direktorė – Rita Daubarienė

Ežero g. 70, LT-74244 Šiauliai
Tel. (8-41) 523 827
El. p. darzelis@ezerelis-siauliai.lt

2021 © Šiaulių l-d „Ežerėlis“
Versija neįgaliesiems